Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Turecké nebezpečí

16. 03. 2016 9:37:42
Bylo by to zábavné, kdyby nešlo o tak vážné věci. Turecko zcela nezakrytě vydírá EU. Vlastně proč by to nedělalo, když se EU chová jako pomatený trouba. Nejde o chybu Turecka, ale o chybu naší.

Sekulární historie

Turecko nelze opomíjet, nebo jím dokonce pohrdat. Mezi válkami, pod autoritativním vedením Kemala Pašy- Ataturka nastoupilo Turecko cestu sekulární diktatury. Měl například říci: „Islám, tato absurdní teologie nemorálního beduína, je mršinou, která otravuje naše životy.“. Vlastně až do nedávna měla v Turecku hlaví slovo sekulární armáda a její velitelský sbor tvořil většinu tamních společenských elit.

Proč mlčíme k represím v Turecku?

Armáda v poklidu postupně předala moc takzvaným demokratickým silám, které však mají k západnímu pojetí demokracie stejně daleko, jako jejich předchůdkyně - armáda. Demokracie nemůže existovat bez širokých individuálních svobod a o těch si v Turecku mohou nechat zdát. Důkazem jsou brutálně potlačované demonstrace a represe vůči opozičním názorům. Je zajímavé, že takové chování Evropané příliš hlasitě nekritizují.

Mnoho Turků nechce islám

Turecko dneška je formou „soft islámské“ autoritativní republiky a ve srovnání s Ataturkovým a postataturkovým Tureckem se vrací ke svým islámským kořenům, což není pro sekulární západ dobrá zpráva. Současně však v Turecku existují významné skupiny obyvatel, které si přejí žít v moderním, sekulárním a skutečně demokratickém státě. Tyto lidi by měla EU trvale a viditelně podporovat a veškeré dohody s Tureckým vedením vázat na respektování individuálních svobod.

Zaplatíme provaz, na kterém nás oběsí

Z tohoto důvodu se současné návrhy Turecka jeví jako nebezpečné. Dát Turecké vládě jakékoli peníze je totiž naprosto kontraproduktivní. K chudákům, co potřebují pomoc, se nedostanou a v nejlepším případě budou jen ukradeny vládnoucí klikou a nebudou použity k represi proti kritikům režimu, k zabíjení Kurdů, nebo k importu islámu do Evropy.

Šance pro Sobotku, Fica a všechny myslící

Co by chtěla EU, pokud by měla rozum? Prvním krokem je uzavření Tureckých hranic vůči všem zemím odkud tam proudí imigranti. Zde by se EU dokonce měla nabídnout, že to udělá ve spolupráci s tureckou armádou pomocí vyslání bezpečnostních složek všech členských zemí. Variantou je, že tak učiní NATO. Dále musí EU tlačit Turecko k uzavření své hranice vůči Řecku a ukončení agrese vůči Kurdům. Na místě premiéra Sobotky a Fica bych se nebál navrhnout, aby EU uhradila veškeré náklady spojené s uzavřením tureckých hranic.

Stabilizace, třídění a repatriace

Současně by EU a bezpečností jednotky jednotlivých členských států měly převzít správu utečeneckých táborů v Turecku. Okamžitým cílem je rychle z nich vybudovat samosprávná města se základní infrastrukturou a s následným cílem z těchto míst lidi vracet do jejich mateřských států, když se tam situace uklidní. Repatriaci by klidně mohla také zajišťovat EU. Ti u kterých se ukáže, že je z nějakého důvodu chtějí země EU nebo Turecko, by pak mohli pokračovat dál do nového bydliště.

Role Turecka v Syrském konfliktu není čistá

Současné plány jsou zarážející svojí impotencí, vlastně škodlivostí. EU je ochotna nalít peníze do autoritativního a represivního režimu v Turecku, kdy je evidentní, že prostředky nebudou sloužit svému účelu a to v situaci otevřeně nepřátelského chování tureckého režimu ke Kurdům i na území Sýrie. Už tento samotný fakt by měl vést EU k velké obezřetnosti, neboť role Tureckého vedení v konfliktu s islámským státem, Kurdy a dalšími válčícími stranami v Sýrii není vůbec čistá.

Pojistkou je Makedonie a Bulharsko

Pokud Turecko samo, nebo ve spolupráci s NATO či silami z EU neuzavře své hranice vůči imigrantům a na vlastním území nezavede řád v uprchlických táborech, pak zavést bezvízový styk může jen úplný hlupák. Pokud základem dohody nebude uzavření hranic Turecka, pak EU musí pomoci Řekům uzavřít jejich hranici vůči Turecku a pokud ani ti toho nebudou schopni, pak nezbývá než definitivně dokončit co už je konečně započato navzdory špičkám EU, tedy uzavření balkánské cesty na hranicích Makedonie a Bulharska.

Autor: David Rath | středa 16.3.2016 9:37 | karma článku: 40.85 | přečteno: 4276x

Další články blogera

David Rath

ČSSD v kriminále

V únoru 2014 jsem napsal úvahu - blog - Tajná revoluce. Předpověděl jsem tehdy ČSSD osud upadající ODS. Pokud by to náhodou někoho zajímalo: http://rath.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=397962

17.6.2017 v 11:32 | Karma článku: 18.11 | Přečteno: 1090 | Diskuse

David Rath

Zemanův Kajínek

Milost pro pana Kajínka strhla ohromnou mediální pozornost a vzbudila emoce s vášnivými diskusemi. . Jde o jasný úkaz zvrácenosti mediální doby

29.5.2017 v 18:46 | Karma článku: 28.65 | Přečteno: 3802 | Diskuse

David Rath

Maturita z matematiky

Sociální demokracie uchopila školství za špatný konec a voliči jí to ve volbách nejspíš spočítají. Jako lékař poslouchám, co mi lidé říkají, třeba o svých dětech.

22.2.2017 v 10:12 | Karma článku: 31.19 | Přečteno: 1248 | Diskuse

David Rath

Dopis Miloši Zemanovi

Vážený pane prezidente, milý Miloši, dovoluji si Tě oslovit i milý Miloši, protože jsi mi před lety u sebe doma v Novém Veselí nabídl tykání a od té doby si tykáme. Z médií jsem se sice dozvěděl, že si na naše setkání nepamatuješ,

28.1.2017 v 16:46 | Karma článku: 44.14 | Přečteno: 43210 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Dvořák

Zeman a Sobotka – kdo z nich je vícekrát člověkem?

Pokud zvolíme pro posuzování tradiční kritérium, tedy lingvistický lakmusový papírek, že kolik kdo zná jazyků, tolikrát je člověkem, mohl by Sobotka Zemana předstihnout.

23.6.2017 v 17:15 | Karma článku: 11.36 | Přečteno: 262 | Diskuse

Tomáš Vodvářka

Kterak Jirka dvakráte do jedné řeky vstoupiti chce....

Útěk z živého vysílání je poměrně nezvyklý způsob ukončení diskusního pořadu. Po MUDr. Rathovi to teď provedl bývalý předseda ČSSD.

23.6.2017 v 17:07 | Karma článku: 18.97 | Přečteno: 269 | Diskuse

Vít Šlechta

Jak dopadnou volby? Špatně.

Časopis EKONOM nastínil čtyři scénáře povolebních koalic v parlamentu a žádná nepřináší naději na důstojnou a stabilní vládu. Navzdory se nám všem nadále povede „dobře“. Jediní, kdo z toho budou mít těžkou hlavu, jsou politici.

23.6.2017 v 16:49 | Karma článku: 12.77 | Přečteno: 441 | Diskuse

Lubomír Stejskal

Na okraj jedné faty morgány

Nejvyšší duchovní představitel íránského režimu pronesl ve čtvrtek 22/6 větu, která patří do kategorie přání otcem myšlenky. Alí Chameneí pravil: Není pochyb o tom, že budeme svědky zániku sionistické entity.

23.6.2017 v 16:01 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 168 | Diskuse

Vladimír Kroupa

Náš pan prezident nemá dno…

... slušnosti. A nebo narazil na dno duševního zdraví, odkud se propadl do fáze duševního „nezdraví“...? Často opravdu doslova trnu, co zase kde řekne, koho, jak a čím opět urazí...

23.6.2017 v 15:38 | Karma článku: 33.73 | Přečteno: 1488 | Diskuse
Počet článků 117 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 3215
Lékař

Seznam rubrik

Napište mi

Vzkaz autorovi


Zbývá 1000 znaků.


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.


více


Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.